دیسک ترمز خودرو چگونه کار می‌کند؟

بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو، دیسک ترمز است. عملکرد این قطعه باعث می شود وسیله نقلیه از حرکت باز ایستد. دیسک ترمز خودرو قطعه ای است که لنت ها با آن درگیر شده و در نتیجه چرخ های خودرو را از حرکت باز می‌دارند. نکته مهم این است که در ترمز دیسکی، این قطعه به اندازه لنت ترمز در متوقف کردن خودرو دارای اهمیت است.

عملکرد درست سیستم ترمز در در حفظ جان سرنشینان خودرو نقش حیاتی و بسیار مهمی را داراست. سیستم ترمز متشکل از قطعات مختلفی است که یکی از مهم ترین این قطعات، دیسک ترمز می باشد. در صورتی که دیسک ترمز خراب بشود و یا هرگونه اشکالی در این قطعه ایجاد شود، عملکرد سیستم ترمز مختل خواهد شد. این امر ممکن است اتفاقات جبران ناپذیری را برای سرنشینان خودرو ایجاد کند.

دیسک ترمز اتومبیل-1

نشانه های خرابی دیسک ترمز خودرو و دلایل آن

در صورت تاب داشتن دیسک ترمز، هنگام ترمز گرفتن لرزش زیادی در پدال و فرمان اتفاق می افتد. شنیده شدن صدای ناهنجار نیز نشانه ای از خرابی سطح دیسک یا به اتمام رسیدن لنت ترمز است. استفاده کردن از لنت غیر استاندارد و نازک شدن ضخامت دیسک باعث کاهش پیدا کردن قدرت ترمزگیری و همچنین داغ شدن دیسک ترمز می شود.
استفاده از لنت های ترمز غیر استاندارد که جنس سختی دارند نیز دچار ساییدگی بیش از حد و کاهش ضخامت آن شده، در نتیجه منجر به ترک خوردگی سطح تماس دیسک با لنت می‌شوند.
ممکن است برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که هنگامی که ترمز می‌گیرید، خودرو دچار لرزش های شدید شده و صداى زوزه مانندی از آن شنیده شود. این اتفاق ناشی از خرابى دیسک ترمز و تاب داشتن دیسک چرخ است که در بیشتر موارد این اتفاق برای چرخ های جلوی خودرو می‌افتد.
این مشکل زمانی رخ می دهد که راننده دائما از ترمز استفاده می کند و این گرم شدن تا حد سرخ شدن دیسک ادامه پیدا می‌کند. در این موقع اگر دیسک ترمز به سرعت سرد شود این قطعه تاب برمی‌دارد در نتیجه ترمز عمل نمیکند. همین امر علاوه بر ایجاد سرو صدای زیاد در این قسمت، سبب ایجاد لرزش شدیدی در حین ترمز گرفتن نیز می‌شود.

دیسک ترمز اتومبیل-2

نکاتی درباره محکم ترمز گرفتن

سعی کنید حتی المکان از گرفتن ترمزهای شدید به مدت طولانی خودداری کنید. می‌توانید برای کاهش سرعت خودرو از دنده معکوس برای کاهش دور موتور استفاده نمایید. در صورتی که سطح دیسک ترمز داغ بود، از شستشوی خودرو خودداری کنید.

در موقع بارندگی و آب گرفتگی معابر از رانندگی با سرعت زیاد رانندگی خودداری نمایید. زیرا ترمزگیری در موقع خیس شدن بیش از اندازه دیسک و لنت ترمز، سبب ایجاد مشکل می‌شود. توجه داشته باشید که در صورتی که دیسک بیش از اندازه ساییده شده و یا ضخامت آن کاهش پیدا کرده، می‌بایست در کوتاه ترین زمان ممکن دیسک ترمز تعویض شود.

ترمز اتومبیل-1

اگر به هردلیلی دیسک ترمز اتومبیل شما دچار مشکل شد، می‌توانید با تماس با این مرکز امداد خودرو برای اعزام یک مکانیک سیار متبحر درخواست نمایید. همکاران ما در این واحد، آماده پاسخگویی شبانه روزی به شما هموطنان گرامی هستند.

شماره مرکز تماس 02122308316

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدرخواست امداد