علل خاموش شدن ناگهانی خودرو در حال حرکت

علل خاموش شدن ناگهانی خودرو در حال حرکت

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که اتومبیلتان در حال حرکت یکباره خاموش شود. در چنین مواردی ممکن است دست و پایتان را گم کنید یا نگران و هراسان شوید. ولی پیشنهاد ما به شما این است که خونسردی خود را حفظ کنید و با امداد خودرو تماس بگیرید. اگر با نزدیک ترین مکانیک سیار فاصله زیادی داشتید، می‌توانید با توجه به این راهنما اتومبیل خود را عیب یابی کرده و برخی مشکلات احتمالی را خودتان برطرف کنید. برای یافتن علل خاموش شدن ناگهانی خودرو به خاطر داشته باشید که اتومبیل شما برای آن که به درستی کار کند، نیاز به سه عامل مهم دارد:

  • سوخت موتور که باید همواره فراهم باشد.
  • اکسیژنی که گاز یا بنزین برای سوختن به آن نیاز دارند.
  • تایم و برق موتور

بنابراین شما باید به صورت مجزا هر یک از این عوامل را کنترل و عیب یابی کنید. برای عیب یابی خودرو نخستین و ساده ترین کار این است که به صفحه پشت آمپر نگاه کنید تا مطمئن شوید که سوخت خودرو کافی است. اگر از داشتن سوخت کافی مطمئن شدید، می توانید به عوامل دیگر بپردازید.

علل خاموش شدن ناگهانی خودرو در حال حرکت-1

موارد مهم در عیب یابی خودرو

سوخت خودرو

اگر اتومبیل شما انژکتوری است، باید اطمینان حاصل کنید که سوخت دارد به طور کامل و مؤثر به موتور و ریل سوخت وارد می شود. چنانچه از خودروی کاربراتوری استفاده می کنید، باید از رسیدن سوخت به کاربراتور مطمئن شوید. زیرا ممکن است علیرغم رسیدن برق به سر شمع، فرآیند سوخت رسانی به موتور مختل شده باشد. برای آزمایش این موضوع تنها به جعبه ابزارتان نیاز دارید.

اگر خودروی انژکتوری دارید، ریل سوخت آن باید بررسی شود. این قسمت در پشت انژکتورها قرار دارد وشامل لوله ای است که انژکتورها به آن وصل هستند. در انتهای این لوله یک شلنگ قرار دارد که باید بوسیله انبردست آن را خارج کنید. بست لوله را با دقت خارج کنید. ممکن است مجبور باشید آن را بپیچانید یا فقط بیرون بکشید. به نوع بست دقت کنید. هنگام انجام این کار، جوانب احتیاط را در نظر بگیرید تا بنزینی که از شلنگ خارج می شود جایی پاشیده نشود. زیرا گرما می تواند سبب اشتعال آن شود.

در خودروهای کاربراتوری در این مرحله باید شخص دیگری به شما کمک کند و استارت بزند، ولی اگر خورو انژکتوری است، نیازی به این کار ندارید و کافی است او سوئیچ را باز کند. در ادامه توجه داشته باشید که اگر بنزین از این بخش خارج نشود، ممکن است لازم باشد پمپ بنزین را بررسی کنید. اگر پمپ صدا ندهد به این معناست که درست کار نمی کند. در خودروهای انژکتوری، می بایست شلنگ خروجی کشیده شده و استارت زده شود. اگر بنزین خارج نشود یعنی پمپ بنزین خودرو معیوب است و باید باز شود.

نکته مهم

هیچ گاه بنزین خودرو را تا آخر مصرف نکنید. زیرا ناخالصی های موجود در بنزین می توانند وارد پمپ شده و مسیر عبور بنزین را سد کنند.

اکسیژن رسانی

هنگامی که از سلامت فرآیند سوخت رسانی خودرو اطمینان حاصل کردید، باید به موضوع اکسیژن رسانی دقت کنید. بویژه این مسئله در خودروهای کاربراتوری اهمیت خاصی دارد. اگر شناور کاربراتور درست کار نکند و اصطلاحاً تنظیم نباشد، بنزین بیش از حد وارد کاربراتور می شود و عملکرد آن دچار اختلال می شود. همین امر می تواند از علل خاموش شدن ناگهانی خودرو شما باشد.

اگر اتومبیل شما کاربراتوری است، باید هواکش را باز کنید و بنزین داخل کاربراتور را تخلیه کنید و سپس خودرو را روشن کنید تا باقی مانده سوخت موجود، توسط موتور مصرف شود. سپس شناور را تنظیم کرده و شلنگ بنزین را وصل کنید. پرواضح است که تنظیم شناور به صورت دستی نمی‌تواند چندان دقیق باشد و شما به کمک اولین مرکز امداد خودرو نیاز خواهید داشت. بنابراین در اسرع وقت از یک مکانیک متبحر کمک بگیرید.

علل خاموش شدن ناگهانی خودرو در حال حرکت-3

برق خودرو

همان طور که می دانید عامل مهمی که در انواع اتومبیل به فرآیند سوختن بنزین کمک می کند، برق خودرو است. بنابراین اگر حدس می زنید که مشکل مربوط به برق خودرو باشد، در مرحله اول باید جعبه فیوز را چک کنید. برای خارج کردن فیوز، می توانید از انبر کوچکی که روی جعبه قرار دارد استفاده کنید. اگر نیاز به فیوز سالم بود، می توانید از فیوزهای غیرضروری مانند فیوز سیستم صوتی استفاده کنید.
اگر اطمینان حاصل کرده‌اید که فرآیند بنزین رسانی دارد به خوبی انجام می شود و خرابی اتومبیل به دلیل ایراد در قسمت برق آن است، باید یکی از وایرها را از جای خود خارج کنید.

وایرها کابل هایی هستند که برق را از دلکو به شمع انتقال می دهند. برای آن که آزمایش کنید تا ببینید برق به سر شمع می رسد یا نه، می توانید قسمت فلزی یک پیچ گوشتی را به یک قطعه فلزی (که رسانای برق است) تکیه دهید. سپس دست خود را از روی آن بردارید و از شخص دیگری درخواست کنید تا استارت بزند. اگر برق به درستی به سر شمع منتقل شود، شما جرقه ای آبی مشاهده خواهید کرد. در غیر این صورت ممکن است کویل یا دلکو ایراد داشته باشند.

نحوه عیب یابی خودرو در قسمت برق

ما در این بخش به عیب یابی بخش برقی اتومبیل می پردازیم. ولی فراموش نکنید که برای یافتن دلیل دقیق مشکلات برقی خودرو نیاز دارید با یک تعمیرکار مجرب مشورت کنید. تعمیرات اصولی خودروی شما به دست وی باید صورت بگیرد. ولی در حالت کلی شما می توانید از طرق زیر دلایل ایرادات برقی را ردیابی کنید:

  1. جعبه فیوز را کنترل کنید. فیوزی که مربوط سیستم برق خودرو است ممکن است ذوب شده باشد. در این صورت فیوز وسط ردیف پایین را خارج کرده و به جای آن قرار دهید. این فیوز مربوط به بخش هایی مانند ساعت و فندک است که زیاد ضروری نیستند.
  2. سنسور گیربکس را بررسی نمایید. این قطعه که بر روی گیربکس قرار دارد، در مسیر برق خودرو واقع است. از کار افتادن سنسور گیربکس یکی از علل خاموش شدن ناگهانی خودرو است.
  3. در خودروهایی که به وسیله سوخت رسانی انژکتوری کار می کنند، از سلامت کویل دوبل مطمئن شوید. وظیفه این قطعه عمل برق رسانی به شمع است. برای انجام آزمایش سلامت یا خرابی در این قسمت، باید یک شمع را در سر وایر بگذارید و به جرقه سر شمع نگاه کنید. البته همچنان توصیه ما این است که از یک مکانیک مجرب کمک بگیرید تا خطری سلامتی شما را تهدید نکند.
  4. رله ها را کنترل کنید. این بخش در اتومبیل پژو 405 و پارس در زیر فن و در خودرو سمند و پیکان و پژو RD در کنار ECU و در خودرو پراید در کنار مخزن آب خودرو واقع شده است. برق رسانی به قسمت های مهمی از اتومبیل مانند پمپ بنزین، کویل دوبل، سنسور اکسیژن و … از وظایف رله هاست. برای اطمینان از سلامت و کارکرد این بخش نیز نیاز دارید که از یک مکانیک خبره کمک بگیرید.

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین-2

کارشناسان مکانیک این مرکز امداد خودرو در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخگویی به شما هموطن گرامی هستند. در صورت خرابی خودرو در جاده و یا بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در اولین فرصت برای تعمیر خودرو در محل اقدام کنند.

شماره مرکز تماس 02122308316

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدرخواست امداد