علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب چیست؟

احتمالاً برای بسیاری از رانندگان اتفاق افتاده که هنگام تعویض دنده خودرو در حالت دنده عقب، صدای ناهنجاری را بشنوند. این صدا ناشی از فعل و انفعالاتی در سیستم چرخ دنده‌ها می‌باشد. برای آن که با علت صدای گیربکس خودرو هنگام دنده عقب بیشتر آشنا شوید، بهتر است کمی با سیستم دنده عقب اتومبیل نیز آشنایی پیدا کنید.

ترمز خودرو

نحوه عملکرد دنده خودرو

در سیستم‌ انتقال قدرت دستی، از دنده‌های مارپیچ استفاده شده است. اما دنده عقب خودرو به علت داشتن موقعیت خاص، نوعی دیگر از چرخ دنده‌ها را دارد که معروف به چرخ دنده ساده است. دنده‌هایی که اصطلاحاً دنده جلو نامیده می‌شوند، همگی مارپیچ هستند (مانند: دنده یک، دو و سه). این دندانه‌های مارپیچ به شکل مورب برش خورده‌اند.هنگامی که در سیستم چرخ دنده، مارپیچ دو دنده با یکدیگر درگیر می ‌شوند تماس دندانه‌ها در پایان یک دندانه آغازمی‌شود. این تماس دنده ها به‌ طور تدریجی منجر به چرخاندن دو چرخ دنده می‌شود.

تا موقعی که دو دندانه به‌ طور کامل در حال درگیری هستند این تماس باعث می شود که چرخ دنده‌های مارپیچ، از چرخ دنده‌های ساده آرام تر عمل کنند. در عین حال به علت وجود زاویه در دندانه‌های دنده‌های مارپیچ، در یک زمان بیشتر از یک دندانه در این نوع چرخ دنده‌‎ها با یکدیگر درگیر هستند. این نوع برخورد سبب می‌شود که این چرخ دنده‌ها دارای قدرت بیشتر، با تنش کمتری باشند.

در مورد چرخ دنده‌های مارپیچ تنها مشکل این است که آن‌ها در کنار هم و در خارج از درگیری به سختی بر روی هم می‌لغزند. در سیستم تعویض دنده دستی خودروها، دنده‌های جلویی در حالت درگیری قرار دارند. ضمناً حلقه‌ها نیز توسط دسته تعویض دنده کنترل می‌شوند و به محور خروجی سرعت‌های متفاوتی منتقل می‌کنند.در سیستم تعویض دنده دستی، دنده عقب به‌عنوان دنده هرزگرد می‌چرخد.

گیربکس اتومبیل

صدای گیربکس خودرو هنگام تعویض دنده عقب

هنگامی که نیاز به تغییر جهت چرخش یعنی دنده عقب باشد، چرخ دنده ساده بزرگ با دو چرخ دنده ساده دیگر بروی یکدیگر می‌لغزند. اکثر چرخ دنده‌های که در سیستم‌های انتقال قدرت دستی به‌کار رفته‌اند از نوع مارپیچ می‌باشند، که قبلا از آن‌ها صحبت کردیم.

سه چرخ دنده که مختص دنده عقب است از انواع دندانه‌های ساده محسوب می‌شوند. در مقایسه با چرخ دنده‌های مارپیچ، دنده‌های ساده با دندانه‌های مستقیم، دارای لغزش بیشتری نسبت به هم هستند. زمانی که دندانه‌های چرخ دنده با یک چرخ دنده ساده درگیر باشد، به ‌جای آنکه که لغزش آرامی داشته باشند دندانه‌ها با هم برخورد می‌کنند.

این واکنش منجر به تولید اندکی سر و صدا و همچنین افزایش تنش بروی دندانه‌ها می‌شود. زمانی که نسبت به درگیری سایر دنده‌ها صدای بلندتری شنیده شود، این صدا، صدای تغییر وضعیت و چرخش دنده خودرو می‌باشد که صدای برخورد و درگیری دنده‌های ساده عقب با یکدیگر است. از این‌ رو به عبارتی دیگر می توان گفت که این شنیده شدن صدای گیربکس خودرو طبیعی و عادی است.
اگر هنگام سفر صدای گیربکس خودرو را شنیدید، می‌توانید با کارشناسان کارآزموده ما در این مرکز امداد خودرو تماس بگیرید تا در اولین فرصت به یاری شما بشتابند.
شماره مرکز تماس 02122308316

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدرخواست امداد