راهکارهایی برای افزایش عمر لاستیک خودرو

همان طور که می‌دانید لاستیکهای خودرو بعد از پیمودن مسافتی مشخص دچار فرسودگی می‌شوند. بنابراین نیاز است تا در این شرایط لاستیکها تعویض شوند و جای آنها را لاستیک نو بگیرد. با این حال برای افزایش عمر لاستیک خودرو روش هایی وجود دارد که در ادامه آنها را شرح می دهیم.

تنظیم باد لاستیک خودرو

تنظیم باد لاستیکها در موقعی که سرد هستند

تنظیم باد تایر، در افزایش عمر لاستیک خودرو اهمیت بسیاری دارد. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که تغییر دما باعث می‌شود فشار باد لاستیک خودرو تغییر کند. به ازای هر 5 درجه تغییر دمای هوا، در فشار باد تایر ۱psi تغییر ایجاد می‌شود. به این معنی که اگر دما 15 درجه کاهش پیدا کند در نتیجه باد لاستیک ها نیز حدود 10 درصد کاهش پیدا می‌کند.

همچنین باد لاستیک ها خود به خود به مرور کاهش پیدا می‌کند. به طور مثال به طور متوسط هر ماه، از فشار باد لاستیک ها ۲psi کم می‌شود و در هوای گرم این میزان با سرعت بیشتری کاهش پیدا می‌کند. در مورد تنظیم باد تایرها باید گفت که هیچ گاه تنها با نگاه کردن به تایر کم باد بودن لاستیک ها را نم‌یتوان تشخیص داد. چرا که از نظر ظاهری حتی اگر باد لاستیک ها 50 درصد هم کاهش پیدا کرده باشد با این روش قابل تشخیص نیست.

. به طور معمول درجه‌های باد که توسط آپاراتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند هم دقیق و مطمئن نیستند.
چراکه دائما ممکن است به آنها ضربه وارد شود وهمچنین غالباً به شکل صحیحی از آنها نگهداری نمی‌شود.همچنین برای اندازه گیری فشار باد، باید لاستیک های خودرو سرد باشند به این معنی که خودرو حداقل 3 ساعت حرکت نکرده باشد و یا اینکه مسیری کمتر از دو کیلومتر را طی کرده باشد. زیرا به طور معمول وقتی لاستیک خودرویی حرکت کرده باشد، دمای آن حتی تا 35 درجه سانتی گراد افزایش پیدا می‌کند.

بررسی تایرها از نظر فرسایش غیرمتقارن

سعی کنید در فواصل زمانی منظم به کنترل باد لاستیک ها بپردازید. اگر هر گونه ساییدگی غیر معمول در تایرها دیده شود می‌تواند نشان از این باشد که در سیستم فرمان و تعلیق اشکال ایجاد شده است.

خارج کردن اجسام خارجی از میان آج گیر

اگر در لابه لای آج لاستیک اجسام خارجی مانند شن و ماسه و یا شیشه مشاهده کردید حتما آنها را خارج کنید. زیرا به تدریج این اجسام در لاستیک فرو رفته و در نتیجه منجر به کاهش باد تایرها می‌شوند. و تنظیم باد تایرها نیز یکی از عوامل افزایش عمر لاستیک خودرو است.

تنظیم کردن باد لاستیک ها

تنظیم بودن باد لاستیک های خودرو به این معنی است که تمامی چرخ‌های خودرو نسبت به محور اصلی آن عمود و در یک راستا هستند. در غیر این صورت لاستیک قادر نیست به خوبی حرکت کند و به گردش درآید. در این موارد انرژی که صرف کشیده شدن آن می‌شود، منجر به کاهش عمر لاستیک می‌گردد. تنظیم باد لاستیک ها باید سالی یکبار و یا هر 25 هزار کیلومتر انجام شود.

بررسی تایرها از نظر بالانس بودن

بالانس بودن تایرهای خودرو

تایر و متعلقات چرخ روی هم دارای ۲۰ کیلوگرم وزن می‌باشند. اگر این میزان وزن به صورت همگن روی چرخ توزیع نشده باشد در اصطلاح گفته می‌شود که چرخها بالانس نیستند. تغییری بسیار ناچیز به میزان 12 گرم در این ۲۰ کیلو باعث می‌شود خودرو در هنگام حرکت مرتعش گردد. بهترین حالت این است که برای مطمئن بودن از بالانس چرخ ها، با پیمودن هر 20 هزار کیلومتر این بالانس توسط مکانیک مجرب مورد بررسی قرار بگیرد. این بازبینی های منظم تاثیر بسزایی در افزایش عمر لاستیک خودرو دارد.

جابه جایی چرخ‌های جلو و عقب خودرو

یکی دیگر از روشهای افزایش عمر لاستیک خودرو شما این است که پس از پیمودن 8 تا 10 هزار کیلومتر لاستیک های جلو و عقب خودرو با یکدیگر جابه جا شوند. زیرا لاستیک های جلویی که وظیفه چرخش خودرو در پیچ‌ها را بر عهده دارند، زودتر از لاستیکهای عقب ساییده می‌شوند.

نگهداری درست از لاستیک خودرو

لاستیک خودرو باید در محیط تمیز به صورت عمودی قرار داشته باشد و از نور مستقیم آفتاب یا نورهای مصنوعی، حرارت، موتورهای الکتریکی و هیدروکربن‌ها به دور باشد. اگر لاستیک روی رینگ نگه داری می‌شود، باید باد آن روی ۱۵psi تنظیم شود تا ترک نخورد. تنظیم میزان باد لاستیک در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید سبب افزایش عمر لاستیک خودرو می‌شود.

زمان خریدن لاستیک نو برای خودرو

زمان خرید لاستیک نو

هنگامی که آج رویه لاستیک به ۶/۱ میلیمتر کاهش پیدا کند، باید لاستیک را عوض کرده و لاستیک های نو برای خودرو تهیه کرد. اگر برای تهیه لاستیک جدید به مشاوره نیاز داشتید، حتما با کارشناس مکانیک حاذق و با تجربه مشورت کنید.

این مرکز امداد خودرو با پشتیبانی 24 ساعته آماده انجام هرگونه عملیات امدادی برای هموطنان گرامی می‌باشد. در صورت نیاز به مکانیک سیار در اولین فرصت با ما تماس بگیرید.

شماره مرکز تماس 02122308316

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدرخواست امداد